[Obr_MiniHome]

Archiv Projekty MiniHome - Mládež Softball Karlovy Vary 2005 

Zpět na stránku   # Archiv Projekty MiniHome      
Stránky jsou zakonzervovány 2005. Neaktualizují se.     # O www   # Autor      


 Úvod softball mládež

Softballový klub Černé piraně - Archiv 2005

Karlovy Vary    M l á d e ž    Archiv 2005


   Zpět na   ÚVOD - SOFTBALLOVÝ KLUB ČERNÉ PIRANĚ KARLOVY VARY

Odkaz na informaci     Nábor chlapců pro sezónu 2005            

[Obr_tým] [Obr_nadhoz] Chceš bejt hustej nebo máš problém s trávením volného času  ? Věnuj se super sportu ! Jakýmu ? Přece Softballu ! Softball, obdoba baseballu, je pálkovací hra, kdy odpálíš co nejdál míček. Když pak oběhneš 4 mety na hřišti, získáš pro své družstvo bod. Nechtěj se nudit - nenech se nutit - hraj softball.

Kde nás najdeš - Kontakt

Základní škola Konečná 25 , 360 05 Karlovy Vary. Vedoucí oddílu Karel Hyke mobil +420 604877325 či sekretariát ZŠ +420 353564119. Škola se nalézá ve čtvrti Rybáře, prakticky ve středu sídliště Čankovská, asi 400 m od koupaliště Rolava. Tým má v zimních měsících k dispozici tělocvičny. Od jara do zimy používá pěkné hřiště s moderním umělým povrchem a značením pro softball, kde se hrají republikové žákovské turnaje.
[Obr_pálka]

A jak začít softballisto..

[Obr_běžec]

Žákovské a kadetské turnaje

Odkaz na    T O T A L   E R O R  ..nemáš vítr ? :o( .. tak seš SO.   Sezóna 2005 - Co se právě děje.   Že nevíš... a šílíš ? No přece hraje se hlavně softball... [Obr_rozhodčí] Letošní celoroční seriál turnajů se nazývá 1.liga žáků a kadetů 2005. Jak vyplývá z názvu, žákovská i kadetská družstva se hodnotí zvlášť. Bodování je pak následující : 1.místo - 9 bodů, 2. - 7, 3. - 6, 4. - 5, 5. - 4, 6. - 3, 7. - 2, 8.místo a další 1 bod. Archiv 2004 - co jsme zažili.   Neprožil si super akce a dobrou hlínu ???... pak si neprožil víkend se softem.

Máš problém s logickou úvahou a nestíháš běžně fungovat ? Probuď se a přečti si, Pravidla - jak se hraje softball. Kdo zvládne pravidla, a respektuje rozhodčí, zvládne všechno..

Archiv 2005 - neaktualizuje se.    Začátek stránky
Zpět na stránku   # Archiv Projekty MiniHome   
Stránky jsou zakonzervovány 2005. Neaktualizují se.     Linux software    Webmaster    (c) 1999 - 2005   


 Úvod softball mládež

Softballový klub Černé piraně - Archiv 2005

Karlovy Vary    M l á d e ž    Archiv 2005


[Obr_kečr] Zpět na Úvod - Softballový klub Černé piraně Karlovy Vary
Zpět na Úvod - Softball mládež Karlovy Vary
Následují podrobnější články a další různé komentáře... Nejnovější je vždy nahoře, nejstarší na konci stránky.

Sezóna 2005 - Co se právě děje

K A D E T I   2005

V letošní sezóně jaro / podzim 2005 čekalo Černé piraně hned několik změn. V loňské sezóně - v ČR třetí nejlepší - náš žákovský tým letos přešel poprvé do věkově vyšší kategorie KADETŮ do 15 let. Navíc v úplně nové a reorganizované soutěži - 1.kadetské softballové lize ČR. A jak si vedli ?

Z počátku byla rozdílná věková i výkonnostní úroveň znát - náš tým obsadil v prvním kole na turnaji v Praze až 5.místo. Ale hned v druhém kole na domácím turnaji - Karlovarský dabl - na hřišti při ZŠ Konečná, jsme poskočili na 3.místo. A po dlouhodobé části, kdy jsme ještě i na podzim skončili na 3.místě, jsme v Jindřichově Hradci nakonec po šesti základních kolech obsadili naprosto senzační 3.místo. Převálcovali jsme několik věkově mnohem starších týmu a dosáhli při svém prvním působení skvělých výkonů.

Probojovali jsme se tedy do Play-off 1.kadetské ligy. Jenže tento a předchozí turnaj nás stál neuvěřitelné 3 zlomeniny prstů u klíčových hráčů a tak jsme odjížděli v oslabené sestavě. A zde jsme přesto prokázali naší stoupající úroveň. Po dvou vítězstvích nad týmem Sezimovo Ústí a Ostrovem 11 : 3 a 11 : 1 jsme postoupili do finálové čtyřky. Jenže zde se opravdu projevila ještě naše nezkušenost v této věkové kategorii a po dvou prohraných zápasech jsme nakonec skončili na 4.místě.

Ale přesto musíme první sezónu našich kadetů hodnotit jako veleúspěšnou. A kdo se o to zasloužil ? Nadhazovači DOMINIK RYTÍŘ A DANIEL MATĚJKA, kečrové LADISLAV ŠMÍD A MICHAL KLAPUCH. Dále nejlepší pálkař MARTIN JAROŠ a hráči vnitřního i vnějšího pole TOMÁŠ ŠEVČÍK, VOJTA KROPÁČ, MICHAL PAGÁČ, FILIP ČONKA a MILAN MATOUŠEK. Trenérem a kaučem byl KAREL HYKE.

Ž Á C I   2005

Další změnou bylo, že i žáci do 13 let hráli 1.žákovkou softballovou ligu ČR. A tady byl náš úspěch ještě výraznější. Po pěti kolech, kdy jsme vždy skončili na 3.místě, a toto místo jsme obsadili i v celkovém hodnocení. Naši žáci tedy skončili na 3.místě 1.žákovské softballové lize ČR. Opravdu vynikající úspěch. A kdo se na tom podílel?
Nadhazovač LUKÁŠ TOKA, kečr DAVID NAGY, nejlepší pálkař VLADIMÍR KUCOV a hráči HORKÝ VÁCLAV, WEIS RICHARD, DVOŘÁK FRANTIŠEK, ŠANTA MAREK, MARKO JAN, KOVÁŘ JAKUB, HEROLD MICHAL A RIŠKO MATĚJ. Trenérem a kaučem byl DAVID ŠTĚPÁN A KAREL HYKE.
Výsledky obou týmů jenom potvrzují, že v současné době patříme v mládežnických kategoriích k celostátní špičce. Důkazem toho je i povolání 5 našich hráčů do širšího reprezentačního výběru ČR. A je jen škoda, že máme poměrně malou základnu a že není o tento atraktivní a úspěšný sport v našem kraji větší zájem a to hlavně v samotných Karlových Varech.
Karel Hyke 11 / 2005

Karlovarský dabl - skvělá propagace softbalu

Ve dnech 22.-24.4.2005 se na hřišti ZŠ Konečná uskutečnil 7. ročník softbalového turnaje Karlovarský dabl, který pořádá softbalový klub Černé Piraně. Letos to bylo s ještě pikantnější příchutí, protože náš turnaj je zařazen do celostátní 1.ligy žáků a kadetů. Sjelo se 13 týmů z celé republiky. Naše týmy patří v posledních letech mezi tři nejlepší v republice a my nechtěli naše příznivce a rodiče, kterých přišlo opravdu mnoho, zklamat. A navíc. Kdo by čekal, že nám takto bude přát počasí.

My jsme obsadili obě kategorie, žáků i kadetů. Náš žákovský tým procházel celým turnajem naprosto v pohodě, ale přesto, že jsme sehráli s oběma nejvážnějšími soupeři - Spektrem Praha a Hrochy Havlíčkův Brod vyrovnané zápasy. Zvítězit se nám v nich nepodařilo, a tak jsme opět obsadili výborné 3 místo. A to v letošní 1.lize již podruhé. Podíleli se na něm tito hráči: nadhazovač Toka Lukáš, Horký Václav, Kovář Jakub, Kucov Vladimír, kečr Nagy David, Šanta Marek, Marko Jan, Weis Richard a Michal Herold. Kaučem a trenérem byl Karel Hyke a David Štěpán.
Ovšem ve starší kategorii kadetské - do 15 let máme úplně nový tým, jeden z nejmladších, který právě teprve letos přestoupil do vyšší věkové kategorie. A na prvním turnaji v Praze to bylo znát. Skončili 7. Přesto, že nijak nepropadli a vyhráli své první 2 zápasy. Věkový rozdíl a větší vyhranost našich soupeřů byly opravdu znát. Ale to jsme chtěli změnit. Aby se tým dostal na konci sezóny do play off, musí skončit alespoň do šestého místa a my mířili ještě trochu výše.

V prvním zápase jsme porazili Ostrov, ve druhém Chotěboř a naše naděje ihned stouply. Vyhrát ještě jeden zápas nad Satanicemi, byli jsme dokonce ve finále. Ale zkušenost se prosadila a my tento zápas prohráli 3-5. Přesto tu stále žila naděje na medailové umístění. Museli bychom porazit již jistého druhého finalistu Havlíčkův Brod, a to byl velmi těžký soupeř.

A začátek jsme měli excelentní. V první směně vedeme 2-0. Pak odpaluje soupeř. Naše pole zahraje skvěle a soupeř neboduje. A pak další směna. Nám už se nedaří dát bod, ale naopak Havlíčkův Brod bod protlačí. Stav je 2-1. My opět nedáváme bod a na pálku jde soupeř. Má tři běžce na metách a dva auty. V případě dobrého odpalu by získal body a protože měl dohrávku bylo by vše ztraceno. A skutečně, nápřah a pálkař pálí daleko do zadního pole, běžci se rozbíhají. Je konec ! Ale ne ! Náš zadní polař Martin Jaroš se rozbíhá, skáče a - chytá míč přímo ze vzduchu - luft. Pálkař je aut a žádné doběhy neplatí ! Naše obrovská radost mohla být předčasná. My jsme totiž opět nezískali ani bod a nastala dohrávka zápasu. Kdyby soupeř dosáhl dvou bodů, jsme poraženi a náš sen o medaili by se rozplynul. Museli jsme udělat tři auty a nedovolit nikomu doběhnout. První pálkař. Náš nadhazovač Dominik Rytíř mu nedává šanci aut. Druhý pálkař. Odpal do zadního pole, přímo k lajně. Ale dnes jsou naši zadáci nepřekonatelní. Filip Čonka se rozbíhá skáče a opět chytá. A nyní poslední pálkař. Ještě není konec, ještě pořád můžeme prohrát. Nápřah a opět daleký odpal do zadního pole. Tohle se nemohlo chytit. Jenže jsme měli v zadu Martina Jaroše. Opět sprint, skok a chycený luft. Třetí aut a my jsme vítězi ! Jsme třetí !

Naše radost je o to větší, že kadeti prokázali, že ani ve věkově vyšší kategorii se neztratí a naopak, kdo ví, možná že už ve své první sezóně přivezou medaile z 1.ligy a Mistrovství republiky v Plzni. Držme jim palce. Na tomto vynikajícím úspěchu se podíleli tito borci: nadhazovač Dominik Rytíř, kečr Láďa Šmíd a Michal Klapuch a hráči Ševčík Tomáš, Jaroš Martin, Matoušek Milan, Kropáč Vojta, Čonka Filip, Pagáč Michal a Kučera Ondřej.Trenérem a kaučem byl Karel Hyke.
Karel Hyke 28.4.2005
Archiv 2005 - neaktualizuje se.    Začátek stránky
Zpět na stránku   # Archiv Projekty MiniHome   
Stránky jsou zakonzervovány 2005. Neaktualizují se.     Linux software    Webmaster    (c) 1999 - 2005   


 Úvod softball mládež

Softballový klub Černé piraně - Archiv 2004

Karlovy Vary    M l á d e ž    Archiv 2004


[Obr_kečr] Zpět na Úvod - Softballový klub Černé piraně Karlovy Vary
Zpět na Úvod - Softball mládež Karlovy Vary
Následují podrobnější články a další různé komentáře... Nejnovější je vždy nahoře, nejstarší na konci stránky.

  Archiv   2 0 0 4   co jsme zažili


Černé piraně v roce 2004 celkově třetí

Ve dnech 22. - 24.10.2004 se uskutečnil závěrečný turnaj Žákovského poháru ČR - Podzimní pohár Spectrum Praha. Tentokráte jsme obsadili turnaj dvěma týmy. A-tým jel bojovat o medaile a B-tým sbírat zkušenosti.

A-tým vyhrál ve svém úvodním zápase nad hráči Kostelce z Vysočiny 16: 3. Dva naši hráči, Ladislav Šmíd 1x a Martin Jaroš dokonce 2x, si dali žákovské homeruny, odpaly za plot, což je sen každého pálkaře. Poté nás čekal soupeř z Havlíčkova Brodu, kterého jsme porazili 9 : 1. A opět se dvěma hráčům podařilo dát homerun, Martin Jaroš 1x a Michal Pagáč 1x. Poslední zápas ve skupině nás čekal s naším rivalem, družstvem Spektrum-A. Tento zápas jsme bohužel prohráli o dva body a tak jsme museli bojovat o finále ještě ve dvou zápasech. S poraženým ze druhé skupiny a pak s poraženým mezi vítězi skupin. Zde jsme narazili na druhý tým Havlíčkova Brodu a po boji vyhráli 6: 3. Nyní jsme se museli ještě jednou střetnout se Spectrem-A, v přímém souboji o finále a zároveň o druhé a třetí místo v Žákovském poháru. Bohužel i tento zápas jsme po velkém boji prohráli a tak nakonec v Podzimním poháru Spectrum Praha obsadili 3.místo. Tím se potvrdilo i konečné 3.místo celorepublikového Žákovského poháru ČR v roce 2004. Přestože jsme sahali po místě druhém, je i toto umístění historickým úspěchem Černých piraní v této věkové kategorii. Ještě na hřišti jsme přijali poháry a medaile věnované Českou softballovou asociací.

A jaká byla v letošní sezóně celková bilance? Obdivuhodná. Náš tým byl z pěti turnajů 3 x třetí, 1 x druhý a 1 x čtvrtý. I na Mistrovství České republiky mladších žáků jsme skončili na krásném třetím místě. Poděkování patří všem, kdo se po celý rok na těchto úspěších podíleli. Především tito hráči : Daniel-Lary-Matějka, nadhazovač Dominik Rytíř, Tomáš Ševčík, kečr Ladislav Šmíd, kapitán Michal Pagáč, Martin Jaroš, Vojta Kropáč, Filip Čonka, kečr Michal Klapuch, Vladimír-Vóva-Kucov, kečr David Nagy, nadhazovač Lukáš Toka, Václav Horký, Jan Marko a Milan Matoušek.
Nesmíme zapomenout také na realizační tým : vedoucí, trenér a kauč týmu Karel-Veve-Hyke, trenér Tomáš Toka, trenér a kauč Jaroslav Holub, asistent trenéra David Štěpán, příznivkyně a vítaná pomocnice Ilona-Klobouček.
Samozřejmě děkujeme také ZŠ Konečná, která zabezpečuje pro náš tým perfektní trenérské i materiální zázemí, včetně možnosti zdarma trénovat na moderním umělohmotném hřišti a v zimě v tělocvičně.

Jedna sezóna skončila, ale již nyní začíná příprava na sezónu další, která bude ještě náročnější. Náš klub obsadí už i kategorii kadetů, hráčů do 15 let, a zároveň bude pokračovat v úspěšném boji o přední umístění v kategorii žáků. I vy nám můžete pomoci. Chcete-li, aby se Vaše děti zapojily do tohoto krásného sportu, kontaktujte přímo pana Hykeho či ZŠ Konečná.
Karel Hyke 28.10.2004

10.ročník GRAND PRIX Chomutov

Hned první víkend školního roku, 3. - 5.9.2004, jsme vyrazili na náš další turnaj. Tentokráte do Chomutova na 10.ročník GRAND PRIX. Nevyjeli jsme v nejsilnější sestavě, chyběl nám například náš první nadhazovač Rýťa, ale přesto s odhodláním neztratit svojí pozici a uhájit, spíše ještě vylepšit naše prozatím 2.místo v Žákovském poháru. Ale člověk míní a softball jako sport mění...

Našeho nadhozu se ujal Lukáš Toka, který předvedl doslova životní výkon - jeho průměr na turnaj byl 50:50 na strike:boly. A v některých zápasech měl i 70:30. Byl to opravdu obdivuhodný výkon a zápasy také podle toho vypadaly. Neustále se hrálo, neustále se něco dělo. Chomutov jsme povinně porazili, pak jsme doslova vydrtili Spectrum B Praha 11 : 3 a těšili se na souboj s našimi rivaly ze Spectra A. Zápas to byl doslova strhující. Obě strany, my i Spectrum A, se střídaly ve vedení a za některé zákroky v poli, zázračně chycené odpaly a lufty by se nemuseli stydět ani chlapi v 1.lize. Po skončeném zápase všichni kaučové a diváci aplaudovali ve stoje a tvrdili, že to bylo předčasné finále. A hlavně jsme se shodli na tom, že takhle má vypadat ta krásná hra SOFTBALL. Štěstí nám ale nepřálo - prohráli jsme v dohrávce o 1 bod a nepostoupili do finále proti Hrochům z Havlíčkova Brodu.

Museli jsme bojovat o třetí místo opět ze Spectrem B. A tady se ukázala jedna velká softballová pravda - každý zápas je úplně jiný. Hráči z Prahy se na nás vyhecovali a po velkém boji nás i oni v dohrávce o ten jeden nešťastný bod porazili. Skončili jsme na 4. místě a to je zatím naše letos úplně nejhorší umístění. Tím jsme si zkomplikovali naše dosud suverénní 2.místo v Žákovském poháru. Máme nyní stejně 14 bodů jako Spectrum A Praha a o našem závěrečném umístění rozhodne až poslední turnaj v Praze - Podzimní pohár.

Ale přesto musím naplno říci, že s hrou našich borců jsem velmi spokojen. Nejen že všichni už dokázali pálit, což ukazuje naše tabulka TOTAL ERROR, ale už se začalo objevovat i jedno velké plus - několik hráčů už samostatně přečte hru a je schopno samostatných akcí bez výslovného pokynu kauče. Provádí je úspěšně - krádeže, doběhy, příhozy na mety... Obrovským příslibem jsou naši mladí hráči Pilot - ŠEVČA a Lary MATĚJKA, kteří dokázali v bodování doslova převálcovat i naše nejzkušenější o 2 roky starší hráče.

Nyní musíme napnout společně všechny síly a důkladně se připravit na poslední turnaj sezóny. Na Prahu Vávro, na Prahu...
Karel Hyke 8.10.2004

O bolavých nohách, o mokrých botách, o evakuaci v Horní Blatné aneb žákovské - nejen softballové - soustředění

Vzhledem k tomu, že náš žákovský tým Černých piraní při ZŠ Konečná, čekal hned první víkend v září turnaj v Chomutově, rozhodli jsme se uspořádat pro děti ve dnech 18.-23.8.2004 softballový sportovní kemp. Odehrával se na našem školním hřišti a na Horní Blatné. Program jsme připravili s láskou a péčí - já Veve společně s Lišim ( Pavlem Doležalem ) - a natěšení se jali jej uskutečňovat. Trénink byl trojfázový - tedy 1.část dopoledne od 10 do 12 hodin, 2.část odpoledne od 14 do 16 hodin a 3.část od 17 do 18 hodin. Ubozí nadhazovači a kečrové měli ještě nějakou tu půlhodinku navíc.

Ve středu se sešlo 12 žáků, kteří ještě netušili o co jde. V první části jsme se rozhodli udělat něco s kondicí hráčů, kteří své prázdniny dosud trávili u vody, počítačů, televize a jiných činností, které jim moc pohybu nedodaly. Nepočítaje v to oči a prsty zmožené klikáním na myš. A tak jsme spustili gejzír běhacích cviků ( samozřejmě po důkladném protažení a rozcvičení ), včetně kačáků, žabáků a štafet. Myslím, že jsme to trochu přepískli, navíc ve 40 stupňovém vedru ( ale s dostatkem tekutin a občasnými skotskými střiky ). Softballista má být ale tvrdý, že?! A jak to dopadlo ?
Druhý den jsem potkával plazící se a hekající trosky, které se dožadovaly rychlé smrti, nebo alespoň invalidního vozíku. Klapka ( Michal Klapuch ) si po první běhací sérii urobil výron kotníku a na 14 dní měl útrum se sportem. Lary odpadl během dopoledně s úžehem a Lukáš Toka ( který se na soustředění odhodlal s nedoléčenou horečkou ) padl za vlast v teplotách blížících se těm venkovním. Takže, když na to přijde, mohl klidně trénovat dál, ono už to bylo stejně jedno. Objevili se další dva členové, kteří chtěli před svým odjezdem na dovolenou něco potrénovat, čehož se jim dostalo vrchovatou měrou.

Po čtvrtku a pátku dopoledne, čistě softballovém, jsme kolem třetí odjeli na Horní Blatnou, auty rodičů, kteří se nad našimi hochy smilovali a i nějaký milodar utrousili. Paní Marková, paní Šmídová a pan Matoušek - budiž jim nebe požehnáno - nás odvezli i s bágly nejen tam, ale i v neděli zpět.

Na Horní Blatné jsme se ubytovali v tělocvičně místní základní školy a vypravili na náš první výlet - chtěli jsme na Vlčí jámy. Ale během 20 minut, co jsme byli venku se strhl takový liják spojený s krupobitím, že jsme dokonale zmokli a ještě ani v neděli jsme neměli boty suché. No pravda, nakonec nepršelo pořád a tak jsme do Vlčích jam došli a nikoho neztratili.
Druhý den v sobotu odpoledne jsme navštívili skály směrem na Potůčky. Hoši nasbírali mnoho hub - převážně jedlých - ale většina jich byla příliš červivá, než abych si je mohl odvézt jako zaslouženou výslužku do Karlových Varů.

Naštěstí mě přijel podpořit asistent David Štěpán, takže jsem úplně nezešílel, ale jen trochu podivně trhal svaly v obličeji. Ale to nejlepší nás ještě čekalo, v sobotu v noci, kdy jsme chtěli uskutečnit noční hru se samostatnou cestou lesem a podpisem na předem připravený papír.
Když jsme kráčeli ve 22 hodin kolem fotbalového hřiště k lesu, všimli jsme si, že v popelnici, těsně vedle budovy kabin, hoří a to, že čím dál tím víc. Navíc tam byly nějaké lahve s tekutinou a tak jsme se rozhodli, že pro jistotu zavoláme hasiče, aby to obhlídli, uhasili a poplácali nás po ramenou, jak jsme dobří. Ale ono ouha ! Po 10 minutách po našem telefonátu se po celé Horní Blatné rozječely sirény, jako při teroristickém útoku ! A ječely pěkně dlouho. To už mě začínala jímat zlá předtucha, že s tím poplácáním po ramenou to může být i jinak. Po dalších 10 minutách řevu sirén již slabší povahy z našich borců začali odpadat ( nechci jmenovat - ale Pilot se mě začal vážně ptát jestli tenhle strašný humbuk je opravdu jen kvůli hořící popelnici a nebo jestli náhodou nezačne bombardování ). Pak se přiřítilo hasičské auto a já se poprvé modlil, aby ten oheň byl co největší a skutečně jsem se ocitl v pokušení jestli bychom neměli přiložit, aby to nebyl až takový trapas. Když uviděli ten STRAŠNÝ požár, tak jej několika střiky z hasičského pískového přístroje uhasili a začali se rozhlížet, kdo že to volal. V tu chvíli jsem se snažil být menší a menší, abych byl tím nejmenším na světě, ale byl jsem odhalen. Bránil jsem se, že jsem jasně hlásil, že hoří jen popelnice, a když se objevil modrý majáček policejního auta i s dětmi jsem zbaběle uprchl. Jenže, to už jsme se prodírali davem místních lidí, kteří se scházeli z celé Horní Blatné na tu podívanou. Nařídil jsem, že se všichni musí tvářit jako, že nic, popřípadě si pískat a urychleně opustit nebezpečný prostor. Když jsme vešli na náměstí a uviděli několik aut jak opouští Blatnou, nějaký vtipálek podotkl : "Hele oni zahájili i evakuaci..." V tu chvíli jsem málem zkolaboval a prchal do našeho útočiště - školy.
Naštěstí jsem nebyl po zbytek našeho pobytu odhalen jako původce toho pozdvižení a tak jsme mohli konečnou část pobytu absolvovat v relativním klidu. Ještě, že jsme měli tělocvičnu, protože i nadále bylo na Blatné to nejhorší počasí z celých prázdnin. Ale i tak si myslím, že i s vydatnou pomocí Leoše Titla jsme nakonec vše splnili a v neděli odpoledne se vrátili dobře domů.

V pondělí jsme dopoledne potrénovali a odpoledne sehráli utkání a zhodnotili bodově celé soustředění - nejvíce bodů získal ( nevím, jak je to možné ) Jaro, druhý byl Lary, třetí Pilot a čtvrtý Pagy. První tři získali úplně nový softbalový míček a všichni obrovské poděkování. Nejen proto, že za jeden den soustředění trénovali více, jak normálně za celý týden, ale i proto, že se projevili opět jako bezvadná parta. Jsem přesvědčen ( až to rozchodí ), že budou zase podávat skvělé výkony. Nuže-nashledanou v Chomutově.
Karel Hyke - Veve - nyní v ilegalitě 30.8.2004

MČR žáci 2004 - Černé piraně bronzové

První, jarní část sezóny žákovského softbalového týmu Černých piraní při ZŠ Konečná byla mimořádně úspěšná. Absolvovali jsme 3 velké celorepublikové turnaje a ani na jednom z nich jsme neskončili bez medailí. Podzimní pohár Praha 3 .místo, Karlovarský dabl 2.místo, O pohár novin Vysočiny Havlíčkův Brod 3.místo. Tyto úspěchy nás vyhouply na celkové 2.místo v celostátní dlouhodobé soutěži ŽÁKOVSKÝ POHÁR. Ale přeci jen tu byl jeden mnohaletý dluh. Ani jednou se nám za celou existenci žákovských a kadetských týmů nepodařilo přivést medaili z Mistrovství české republiky ( MČR ). To je nejvýznačnější turnaj celé sezóny, na kterém bojují nejlepší týmy republiky.

Letošní MČR žáků se uskutečnilo ve dnech 25.-27.6. u nás v Karlových Varech na krásném umělém hřišti při ZŠ Konečná. Sjelo se zde 5 nejlepších týmů a náš byl mezi nimi. Bojovalo se nejdříve každý s každým a pak dva první o Mistra a dva druzí o třetí místo.

Nám se v základních bojích dařilo střídavě oblačno. Ale rozhodující byl nedělní zápas s tradičním soupeřem Spectrum Praha o bronzové medaile. Byli jsme velice nervózní, bylo také proč - na dosah jsme měli první historickou medaili z MČR. A POVEDLO SE !!! V rozhodujícím zápase jsme svého soupeře přehráli ve všech herních činnostech a naprosto s přehledem získali náš první historický BRONZ. A kdo se o tento úspěch zasloužil ? Hráči MICHAL PAGÁČ, MICHAL KLAPUCH, DOMINIK RYTÍŘ - náš skvělý nadhazovač, LUKÁŠ TOKA, TOMÁŠ ŠEVČÍK, DANIEL MATĚJKA, DANIEL KOLÁŘ, DAVID NAGY, VLADIMÍR KUCOV, LADISLAV ŠMÍD, JAN MARKO, MILAN MATOUŠEK A VAŠEK HORKÝ. Trenéři KAREL HYKE, PAVEL DOLEŽAL a DAVID ŠTĚPÁN jako asistent. Nesmíme zapomenout ani na vynikající ocenění jednotlivce. Náš hráč MICHAL PAGÁČ byl vyhlášen NEJLEPŠÍM PÁLKAŘEM celého turnaje. Poděkovat musíme i hlavnímu pořadateli, Aleši Androvi.

Určitě by jsme v polovině sezóny mohli být spokojení, je co slavit. Jenže jde se dál. V srpnu nás čeká soustředění a pak další turnaje.
Karel Hyke 14.7.2004

Zimní pohlednice z Havlíčkova Brodu

Proč je v názvu zimní, ač se turnaj O pohár novin Vysočiny v Havlíčkově Brodě uskutečnil ve dnech 21.-23.5.2004, se dozvíte až za chvíli. Tento turnaj byl nejnáročnější turnaj z celé sezóny. Jeli jsme přes půl republiky autobusem a vlakem a vezli 2 týmy - 17 dětí a 3 dospělé. Navíc se jednalo o nejdražší podnik s cenou 630 kč na hráče. P.Raisla, nevlastní otec Toma Ševčíka, poskytl sponzorský dar ve výši 2000 Kč, jinak by cena byla ještě asi o 100 Kč vyšší.

Náš řidič, zásobovač, kauč a trenér Jára Holub si vzal na starost převážení batožin, nákupy stravy a jiné domácí práce jako zadávání karlovarské trojkombinace sedy-lehy / kliky / dřepy. Liši - Pavel Doležal - měl na starosti kaučování a pohybové aktivity dětí ve volném čase ( bitka v bazénu... :o) A já Veve Karel Hyke, jako vždy, jsem pečlivě práci rozdělil a neméně pečlivě kontroloval :o)

Ale nyní už doopravdy k vlastnímu turnaji. Nebudu zde hodnotit konkrétní zápasy, ale spíše celkový dojem ze hry. Oba týmy A i B předvedli výkony nad hranicí svých možností. Především tým B překvapil svojí aktivitou a pálkařskou úspěšností. Hráči, kteří před tím prakticky vůbec napálili se probudili, jak spící lvi a předváděli vynikající boj na pálce i proti sebelepším nadhazovačům. Z B týmu je zapotřebí vyzdvihnout výkony Lukáše Toky, který tým podržel nejen jako nadhazovač, ale konečně i jako pálkař. Probuzení Davida Nagyho bylo pro nás velkým překvapením, ale největším skokanem roku byl Vova Kucov, který prohlásil, že naší novou pálku - to jsme se zapomněli pochlubit - jsme koupili přímo pro něho šitou na míru. Rozhodně nelze pominout ani výkony našich nováčků Tomáška Géce a Jana Marka, kteří na doraz odehráli celý turnaj a navíc i začali pálit, což je dobrý příslib do budoucna. A to v sobotu při čtvrtém zápase jsme mleli z posledního a museli si sáhnout na samé dno sil. V A týmu musíme pochválit Dominika Rytíře za jeho nadhazovačskou práci, která byla spolehlivá, i když mu chybí ucelený jednotný styl, na kterém by měl pracovat a zlepšovat se. Ale jak on, tak i další dva nejzkušenější hráči, Klapuch a Kropáč, byli obrovským zklamáním v aktivitě na pálce. To vše se dočtete v naší nové tabulce TOTAL ERROR, která tuto aktivitu bude hodnotit. Naopak největším překvapením byl pilot Tomáš Ševčík, jehož práce na pálce byla doslova neuvěřitelná. Přišel, a ať byl nadhoz jakýkoliv, prostě odpálil ! Věřil si, nic nespekuloval a hrál ! Dalším borcem byl Kolina Kolář, který předvedl nejlepší odpal turnaje z našich týmů a mnoho dalších. Veliká pochvala patří Filipovi Čonkovi, který působí velice nenápadně, ale právě jeho drobná mravenčí a spolehlivá práce, jak v poli, tak na pálce, byla velice znát. Mít takových ještě několik ! Ovšem největším borcem byl Michal Pagát, který vyhrál celé bodování, jehož práce na první metě a na pálce byla příkladná. A navíc perfektně zvládl i psychický tlak, který na něho, jako na nejlepšího hráče byl po celý turnaj kladený.

Na závěr se konečně vrátím k té zimní pohlednici. V pátek to vypadalo, že by mohlo být i hezky. Občas zasvitlo i sluníčko, i když teplota byla velmi nízká. Jenže v sobotu přituhlo a my jsme museli 12 hodin přebývat na hřišti pod stromy. Ty jediné nás kryly před ledovými poryvy ještě ledovějšího deště. Ubytování je totiž od hřiště tak daleko, že jsme tam nestíhali v průběhu dne vůbec zajít. Ale to ,co nás čekalo v neděli ráno bylo prostě neuvěřitelné. 23.5.2004 jsem se ráno v tělocvičně probudil, vyhlédl z okna a dostal záchvat smíchu, hysterického smíchu ! Neboť venku řádila naprosto regulérní SNĚHOVÁ VÁNICE. Sníh, střídaný ledovým deštěm a ledovými krupkami, nás pak doprovázel celou neděli. I když chvilkami problesklo slunce, tak jen proto, aby ozářilo naše omrzlé tváře a ruce. A jen tak mimochodem - v boji o 3 místo jsme porazili Havlíčkův Brod C a přivezli cenné body do žákovského poháru. Tento turnaj patří rozhodně, i přes svojí náročnost, k tomu nejlepšímu, co jsem absolvoval a pevně věřím, že podobný názor sdílejí i hráči. Ty nyní čeká náročná příprava na MČR žáku, které se uskuteční poslední víkend v červnu u nás v Karlových Varech.
Karel Hyke 28.5.2004

Softballové Černé piraně při ZŠ Konečná jedou

Na krásném hřišti ZŠ Konečná se ve dnech 16.-18.4.2004 uskutečnila jedna z největších dětských sportovních akcích v Karlových Varech. Proběhl zde již 5. ročník softballového turnaje KARLOVARSKÝ DABL 2004, poprvé pro dvě věkové kategorie - žáky a kadety. Celkem se zúčastnilo 13 týmů z celé republiky včetně J.Hradce, Sezimova Ústí, Prahy, Chomutova, Havlíčkova Brodu... Sportovalo zde po 3 dny více jak 150 dětí, které sehrály 32 zápasů. Některé noční zápasy za umělého osvětlení byly skutečnou sportovní lahůdkou.

Úroveň byla vysoká a náš žákovský tým se v této velké konkurenci rozhodně neztratil. V pátek jsme sehráli zápas s OSTROVEM a vyhráli 8:1.V sobotu nás čekaly zápasy hned 4. První s CHOMUTOVEM_B jsme vyhráli, ale pak přišla krutá porážka od žáků H.BRODU. Naši se z této porážky nevzpamatovali a těsně prohráli i následující zápas s CHOMUTOVEM_A, který měl být naší jednoznačnou záležitostí. Pokud jsme chtěli uspět, museli jsme zvítězit v zápase z favoritem celé soutěže SPECTRUM PRAHA. Naši hráči se dokázali dát skvěle dohromady a zápas v dramatické koncovce skutečně vyhráli ! Toto vítězství nás přímo katapultovalo do nedělního finále ! Ve finále jsme se opět utkali s žáky Havlíčkova Brodu. Ale tentokráte naši zabojovali, předvedli svůj nejlepší výkon v sezóně ! Za některé akce, by se nemuseli stydět ani hráči daleko vyšších věkových kategorií. Nakonec jsme po zcela vyrovnaném boji až v dohrávce zápasu těsně prohráli 4:5.

2. místo našeho nově se tvořícího žákovského týmu ČERNÝCH PIRANÍ při ZŠ Konečná je senzačním a skutečně zaslouženým úspěchem. Zasloužili se o to tito žáci Hájek Dominik, Toka Lukáš, Horký Václav, Matějka Daniel, Nagy David, Kucov Vladimír, Rytíř Dominik, Šmíd Ladislav, Klapuch Michal, Pagáč Michal, Čonka Filip, Body Patrik, Matoušek Milan, Dubnikov Daniel, Kropáč Vojta, Jaroš Martin a Ševčík Tomáš.

Hráči si zaslouží poděkování nejen za své skvělé sportovní výkony, ale také za výborně odvedenou a velmi náročnou pořadatelskou činnost. Chtěli bychom dále poděkovat trenérům a kaučům týmu Karlu Hykemu, Tomáši Tokovi a Jardovi Holubovi, naší domovské škole ZŠ Konečná, která pro nás připravila vynikající zázemí. A samozřejmě také hlavnímu organizátorovi a předsedovi klubu Černých piraní Karlovy Vary Aleši Androvi a ještě jeho prostřednictvím všem rozhodčím.
Karel Hyke 20.4.2004

Nábor 2004

V softballe, stejně jako v jiných sportech, existuje samozřejmě dělení na věkové kategorie. Jsou zde žáci, pro letošní sezónu 2004 ročník 91 a mladší a kadeti - ročník 89 a mladší. U nás máme v současné době tým žákovský. Tento tým má ve své kategorii dlouhodobou soutěž Žákovský pohár, v níž se zúčastňujeme minimálně čtyřech celorepublikových turnajů - 2x Praha, 1x H.Brod, 1x K.Vary a samozřejmě i žákovské Mistrovství České republiky v softballu, které bude letos koncem června u nás v Karlových Varech. V zimním období máme možnost zúčastnit se minimálně dvou turnajů v sálovém softballe zvaném tee-ball. Výhodou je, že se naši hráči mohou stýkat, soupeřit a nabývat zkušenosti s věkově stejně starými protihráči, kteří jsou také na velmi dobré úrovni, což je připraví na pozdější vstup do kategorie kadetské.

Žáci, kteří se k nám přihlásí a jsou v páté třídě - budou moci od září 2004 jako žáci 6.třídy navštěvovat nově otevřenou všeobecné zaměřenou sportovní třídu se zaměřením na softball, florbal, tenis, triatlon a atletiku. Budou mít k dispozici rozšířenou výuku tělesné výchovy zaměřenou především na všeobecnou tělesnou přípravu a v odpoledních hodinách se budou rozcházet do svých sportovních oddílů, které fungují na naší škole, tedy do žákovského týmu Černé piraně při ZŠ Konečná.

Navíc se každý člen našeho žákovského týmu stává, i když nebude chodit do naší kmenové školy, automaticky členem Školního klubu a za jednotné zápisné 300 Kč na celý školní rok může v odpoledních hodinách navštěvovat před tréninky vlastní školní klub i jiné kroužky školy a zároveň dostane průkazku, na kterou bude moci chodit po celý školní rok a prázdniny bez jakéhokoliv poplatku na naše nové hřiště.
Karel Hyke 6.3.2004

Softballový klub Černé piraně oceňoval

V kinosále ZŠ KONEČNÁ na sídlišti ČANKOVSKÁ se ve čtvrtek 15.1.2004 uskutečnila slavnostní událost. Proběhlo slavnostní vyhodnocení sezóny 2003 s doprovodným programem. Kadetský tým vedený Karlem Hykem a Tomášem Tokou totiž dosáhl v minulé sezóně nejlepších spěchů ve své 10 leté historii. Kadeti se zúčastnili 4 velkých celorepublikových turnajů : "Jarní meta" Praha - 2.MÍSTO , "Karlovarský dabl" Karlovy Vary - 2.MÍSTO, "O pohár novin Vysočiny" Havlíčkův Brod - 3.MÍSTO, "Podzimní pohár" Praha - 1.MÍSTO. Jedním z největších úspěchů bylo sehrání "Podzimního poháru" v Praze, kde náš tým vyhrál všechna svá utkání, porazil i dosud neporažené Hrochy Havlíčkova Brodu a celý turnaj VYHRÁL ! Tato skvělá umístění jsou už sama o sobě obrovským úspěchem.

Nejvíce si ale ceníme celkového umístění v celostátním Kadetském poháru 2003, jež souhrnně započítává výsledky ze všech těchto akcí. Zde se naši kadeti v rámci celé republiky umístili na vynikajícím 2.MÍSTĚ. Stříbrné medaile osobně předával , za přítomnosti rodičů, hostů i současných a bývalých hráčů ředitel ZŠ KONEČNÁ pan VLADIMÍR HŮRKA. Oceněni byli tito hráči : MARTIN BUCHTA , MARTIN KOS , JIŘÍ VEVERA , PETR SKÁLA , PETR KRAJSA , VIKTOR ALEXANDR , JAN HUMPLÍK , ŠTĚPÁN TEPLICKÝ , MAREK RYBKA , DOMINIK RYTÍŘ , MICHAL KLAPUCH , VOJTA KROPÁČ A LUKÁŠ TOKA. Blahopřejeme !

Součástí programu bylo i krátké seznámení s 10 letou historií klubu, spojené s promítáním historických filmových záběrů a ukončené výhledem do budoucna. Tečkou za celou událostí byl opravdový bonbónek, který dokázal, že naši softbaloví hráči jsou skutečně všestranní sportovci. Hráči i hosté mohli zhlédnout video ukázku se zimní fyzické přípravy předvádějící aerobik pod vedením zkušené cvičitelky Renaty Klapuchové. Myslíme si, že i mistryně světa Olga Šípková by zbledla závistí nad tím, co naši hoši umějí :o). Možná ne tak precizně technicky, ale určitě pro daleko větší pobavení přihlížejících ! Na závěr bych chtěl poděkovat všem příznivcům Karlovarského softbalu.
Karel Hyke 15.1.2004
Archiv 2005 - neaktualizuje se.    Začátek stránky
Zpět na stránku   # Archiv Projekty MiniHome   
Stránky jsou zakonzervovány 2005. Neaktualizují se.     Linux software    Webmaster    (c) 1999 - 2005   


 Úvod softball mládež

Softballový klub Černé piraně - Archiv 2005

Karlovy Vary    M l á d e ž    Archiv 2005


[Obr_kečr] Zpět na Úvod - Softballový klub Černé piraně Karlovy Vary
Zpět na Úvod - Softball mládež Karlovy Vary
Pravidla zpracovává Česká softballová asociace (ČSA). Vycházejí z pravidel a doporuření Mezinárodní softballové federace (ISF). Lze je získat v tištěné podobě na ČSA - kontakt - www.softball.cz.    

  Zjednodušená   pravidla  

Z Á K L A D N Í   P R A V I D L A

Pálkovací hry kriket, baseball, softball... mají dlouholetou historii. U nás a v Evropě se nejvíce rozšířil softball, hra příbuzná s baseballem, ze kterého zhruba na přelomu roku 1900 vznikl.
Přesto, že " softball " lze přeložit jako " měkký balón " a název může u někoho vzbudit dojem změkčilé pomalé nezáživné hry, opak je pravdou. Jde o zajímavou velice rychlou týmovou pálkovací hru. Jsou nutné nejen odpovídající atletická fyzická a technická příprava, ale i postřeh, rychlá reakce, schopnost kombinanace a týmové spolupráce. V USA ji také nazývají " fastpitch ", v Kanadě " fastball " - fast = rychlý. Často se můžeme setkat i s přirovnáním " nejrychlejší šachy na světě ".

H r a

Začíná tak, že domácí družstvo nastoupí do pole ( do obrany ) a hostující tým začíná na pálce ( útok ). Pálkaři ( útočníci ) se snaží odpálit nadhozený míč a při běhu ( pálkař se stal běžcem ) se postupně dotknout 1., 2., 3. a domácí mety a získat tak pro svůj tým bod. Polaři ( obránci ) se jim v tom snaží zabránit a postupně vyautovat ( vyřadit ) 3 hráče ( běžce ). Jakmile se jim to podaří, oba týmy si vymění role. Doba, kdy se oba týmy vystřídají v obou rolích se nazývá směna.

O b r a n a

Její ústřední postavou je nadhazovač, který nadhazuje míč soupeřovým pálkařům. Snaží se přitom odpal co nejvíce znesnadnit ať už rychlostí nebo technikou - rotací nadhozu. Pomáhá mu v tom kečr ( chytač ), který chytá neodpálené nadhozy a vrací míč do hry. Rozhodčí rozlišuje nadhozy na dobré ( tj. takové, které proletí nad domácí metou v úrovni mezi podpažím a koleny pálkaře ) a špatné ( všechny ostatní ). Švihne-li pálkař po jakémkoli nadhozu, počítá se nadhoz jako dobrý. Pálkař se musí pokusit odpálit nejpozději třetí dobrý nadhoz, jinak je aut. Pokud nadhazovač nadhodí čtyři špatné nadhozy, dostává pálkař první metu zdarma a pálit jde další člen družstva.

A u t o v á n í   p á l k a ř ů   a   b ě ž c ů

Kromě vyřazení pálkaře nadhazovačem existují ještě další základní způsoby, jak znemožnit pálkařům udělat bod, a to jestliže :
 Hřiště - zjednodušeně

Ú t o k

Pálkař se snaží odpálit nebo "ulejt" - sklepnout míč tak, aby, než ho soupeř zpracuje, doběhl alespoň na 1. metu. Tam už se rozhoduje sám nebo za pomocí kouče, zda poběží dál s rizikem, že bude mezi metami autován dotykem. Na kterékoli metě se přitom může zastavit a počkat na další odpal svého spoluhráče. Nejlepší, čeho může pálkař dosáhnout, je "homerun" ( odpal přes celé pole až za plot ), což znamená automaticky bod nejen pro něho ale i pro běžce, kteří byli v té době na metách.
Odpaly posuzuje rozhodčí buď jako dobré ( do hřiště ), nebo jako chybné ( do zámezí ).

Běžný zápas se hraje na sedm směn. Na turnajích se hraje na časový limit, přičemž po jeho uplynutí se dohraje právě probíhající směna. Při některých turnajích neregistrovaných hráčů se hraje pouze na dva auty ve směně.
Základní pravidla zpracoval   Aleš Andr

H ř i š t ě

Má tvar pravoúhlé kruhové výseče, jejíž poloměr je závislý na hráčské kategorii ( min. 60 m ) a skládá se z vnitřního pole ( 18x18 m ), vnějšího pole a zámezí.
Archiv 2005 - neaktualizuje se.    Začátek stránky
Zpět na stránku   # Archiv Projekty MiniHome   
Stránky jsou zakonzervovány 2005. Neaktualizují se.     Linux software    Webmaster    (c) 1999 - 2005