Archiv Linux 2006 Nastavení 

  Zpět na   # Archiv Linux MiniHome        Aktualizace 29.5.2005.        # O www    # Autor
Používám distribuce RedHat a Mandrake.   Konfigurační soubory nazýváme "ini-files" nebo "rc files" nebo "dot files". Možné nastavení konfigurace vyžaduje práva "root" či užití příkazu "su". Všechna nastavení nemusí být vždy systémově čistá - někdy tak mohou, třeba jen dočasně, vyřešit nějaký problém. Špatně navržená či provedená nastavení ohrožují funkčnost části nebo celého systému. Proto zálohování dat a funkčních konfigurací by mělo být samozřejmostí.
Zde naleznete : Nastavení LILO, Zavádění různých distribucí, Připojování disků.

Linux - Nastavení LILO


LILO se instaluje do primárního - hlavního nebo sekundárního - oddílového zaváděcího záznamu. Jeho chování lze určit v konfiguračních souborech "/etc/lilo.conf" nebo "/boot/lilo.conf" či "/etc/lilo/config". Po editaci konfig souborů se vše aktivuje spuštěním příkazu "/sbin/lilo", který převezme nastavení z "/etc/lilo.conf" nebo ekvivalentu a zapíše nastavení spolu se samotným zavaděčem do příslušného zaváděcího sektoru. Takto uložené parametry z konfiguračních souborů pak působí přes implicitní parametry definované přímo v jádru. Malé doplnění: Příkaz "rdev" umí nastavit některé vlastnosti v "image" souboru nesoucím jádro, což také umožňuje ovlivnit průběh startu Linuxu.

Příklad "/etc/lilo.conf" pro Linux MDK91:

boot=/dev/hda
map=/boot/map
vga=normal
default=LinuxMDK91
keytable=/boot/cz.klt
nowarn
message=/boot/message
menu-scheme=wb:bw:wb:bw
password=hhh
prompt
timeout=190

image=/boot/vmlinuz
	label=LinuxMDK91
	root=/dev/hda1
	initrd=/boot/initrd.img
	append="quiet devfs=mount acpi=off"
	vga=788
	read-only

image=/boot/vmlinuz
	label=linux-nonfb
	root=/dev/hda1
	initrd=/boot/initrd.img
	append="devfs=mount acpi=off"
	read-only

image=/boot/vmlinuz
	label=failsafe
	root=/dev/hda1
	initrd=/boot/initrd.img
	append="devfs=nomount acpi=off failsafe"
	read-only

other=/dev/fd0
	label=floppy
	unsafe
  

??? Zatím neověřené parametry ??? keybtable, nowarn, message, menu-scheme, initrd, textový mód 788 v průběhu zavádění, unsave.

Popis parametrů:     boot - Kam se LILO instaluje = kam se zapíše zaváděcí sektor.   map - Vytváří si jej LILO při instalaci.   vga - Textový mód v průběhu zavádění ( normal/ extended/ ask ).   default - Spustí se přednostně ( není-li pak zabere první "image" ).   pasword - Žádá heslo ( přístup k "lilo.conf" má mít jen správce ).   prompt - Zobrazí výzvu či-li boot menu.   timeout - Čeká ( vteřiny/10 ) do stisku kláves a výběru nějaké položky jinak zabere "default".   image - Umístění jádra OS.   label - Jméno OS zobrazené v boot menu.   root - Umístění kořenového hlavního oddílu disku k připojení do "/".   append - Přidá řetězec parametrů k příkazu zavádění OS.   read-only - Chráněný kořenový souborový systém pro potřebu kontroly po dobu zavádění ( po kontrole je vše plnohodnotně připojeno ). compact - Při zavádění provádí optimalizaci.   other - Oddíl disku pro další OS.   table - umístění tabulky dat o OS na oddíle "other".

Linux - Zavádění různých distribucí

Aktualizace 1.1.2004 / 31.1.2005

Situace: Na PC byl disk hda s Linuxem MDK9.1 a spouštěl se zavaděčem LiLo uloženým v MBR. Disk hda byl rozdělen na hda1 pro kořen "/" a hda6 pro "/zal". hda5 byl odkládací prostor swap. PC mělo ještě CDRW hdb a CD hdc. Do PC se přidal druhý disk - čtvrté IDE zařízení - hdd. Na něj se instaloval Linux RHL7.1. A to na hdd1 veliké asi 50MB oblast "/boot/" pro jádro - obešlo se tak i omezení instalace zaváděcího oddílu nad 1024 cylindrů. A kořen "/" a zbytek OS na hdd5. Aby nedošlo k poruše MDK zavaděče na hda, instaloval se RHL zavaděč jen na disketu.

Na boot disketě RedHat 7.1 US vznikly pomocné soubory "boot.msg", "initrd.img", "ldlinux.sys", "syslinux.cfg" - asi 275 KB a binární obraz jádra 2.4.2-2 "vmlinuz" asi 782 KB. Soubor "syslinux.cfg" má odkaz na oddíl hdd5 ( 2.fyzycký disk 2.kanálu IDE ) a ten je hlavní kořenový oddíl RHL, ke kterému jádro z diskety připojí hlavní souborový systém "/" a odtud zavede zbytek OS RedHat. Neboť samo jádro se zavedlo přímo z boot diskety, lze mít i pouhý logický oddíl hdd5 hlavním kořenovým.

Pomůcka: Aby se nemusela při startu RHL7.1 používat boot disketa, okopírovala se tato do například ručně vytvořeného adresáře "/boot/rhl71/" na hda1 a upravil se MDK konfigurační soubor "/etc/lilo.conf" vložením řádků:

  image=/boot/rhl71/vmlinuz
    label=LinuxRH71
    root=/dev/hdd5
    initrd=/boot/rhl71/initrd.img
	

Nové parametry LILO se nakonec aktivovaly příkazem "/sbin/lilo". Při startu PC se poté ukáže MDK startovací LILO menu s další položkou "LinuxRH71" a umožní, jejím výběrem, spustit distribuci RHL7.1 bez vkládání boot diskety. Jako odkládací prostor swap je vždy použit hda5.


Linux - Připojování disků

Aktualizace 31.8.03 / 29.5.2005

A / AUTOMATICKÉ PŘIPOJENÍ

Při startu Linuxu dochází k připojení - namontování diskových oblastí do struktury adresářů. Je připojen hlavní diskový oddíl do hlavního kořenového adresáře - root - značeného "/". Dále se připojují i další potřebné oddíly. Vše probíhá automaticky a používá se k tomu příkaz "mount".

Popis souborových systémů a diskových oddílů automaticky připojovaných při startu je v konfiguračním souboru "/etc/fstab". Jím se řídí příkaz "mount". "/etc/fstab" zároveň poskytuje informace potřebné pro kontrolu připojovaných disků pomocí "fsck" při startu Linuxu. Existuje ještě soubor "/etc/mtab", nesoucí seznam skutečně aktuálně připojených souborových systémů, z kterého čerpá informace příkaz "df".

Příklad "/etc/fstab" z Linux MDK91:

 /dev/hda1 / ext3 defaults 1 1
 none /dev/pts devpts mode=0620 0 0
 none /mnt/cdrom supermount dev=/dev/scd0,aaa 0 0
 none /mnt/cdrom2 supermount dev=/dev/hdc,aaa 0 0
 none /mnt/floppy supermount dev=/dev/fd0,bbb 0 0
 none /proc proc defaults 0 0
 /dev/hda6 /zal ext2 defaults 1 2
 /dev/hdd5 /zal_rhl ext2 defaults 0 0
 /dev/hdd1 /zal_rhl/boot ext2 defaults 0 0
 /dev/hda5 swap swap defaults 0 0
 /dev/sda1 /mnt/removable auto user,ccc 0 0
 /dev/sdb1 /mnt/removable2 auto user,ccc 0 0
 /dev/sdc1 /mnt/memory_card auto user,ccc 0 0
  

Pomocné zástupné znaky "aaa", "bbb", "ccc" jsou jen z důvodu přehlednějšího zápisu. Soubor "/etc/fstab" má místo hodnot zástupných znaků například parametry uvedené zde ( bez uvozovek ).
"aaa" = "fs=auto,ro,--,iocharset=iso8859-2,codepage=852,umask=0"
"bbb" = "fs=auto,--,iocharset=iso8859-2,sync,codepage=852,umask=0"
"ccc" = "iocharset=iso8859-2,kudzu,codepage=852,noauto,umask=0,exec"

Popisy parametrů:     defaults - Souhrn standardních voleb: rw, suid, dev, exec, auto, nouser, async.   user - Jednotku si mohou připojit i běžní uživatelé než jen "root".   nouser - Jednotku nemůže připojit běžný uživatel [standardně].   auto - OS sám zjistí a připojí typ souborového systému. Někdy k tomu použije soubory "/ets/filesystems" či "/proc/filesystems" [standardně].   noauto - Disk se nepřipojí automaticky při startu Linuxu, byl-li použit příkaz "mount -a" ( připoj vše z "/etc/fstab" ). Na běžícím Linuxu půjde připojit ručně ( Flash USB paměti / foťáky.. ).   auto / noauto - Ve 4.sloupci parametrů ( viz níže ) jde o převod / nepřevod konce řádek ( CRLF ) u nebinárních souborů mezi formátem Linux / Dos.   sync - Synchronní I/O operace s diskem ( okamžitý zápis ).   async - Asynchronní I/O operace s diskem ( opožděný zápis z cache, příkaz "sync" ) [standardně].   exec - Umožní spouštění programů [standardně].   noexec - Nedovolí spouštění programů ( binárního kódu ).   dev - Překládá / převádí blokové či znakové speciální zařízení na souborový systém [standardně].   nodev - Nepřekládá bloková / znaková speciální zařízení na souborový systém.   suid - Dovolí užití příznaku SetUserIDentifier ( SUID ) či SetGroupIDentifier ( SGID ) na disku [standardně].   nosuid - Nedovolí užití SetUserIDentifier či SetGroupIDentifier.   ro - Jen čtení ( read-only ) z diskového zařízení.   rw - Čtení i zápis ( write ) z diskového zařízení [standardně].   codepage - Kódování pro převod názvů souborů na jejich krátký tvar odpovídající FAT a VFAT souborovému systému ( bývá 437 ).   iocharset - Kódování do kterého se převádí dlouhá jména uložených souborů při jejich čtení / získávání z disku. Na disk se totiž dlouhá jména ukládají v Unicode formátu.   umask - Maskuje (1) všem souborům disku všechny Linuxové atributy ( 0 nemaskuje ) při běhu běžných programů a běžných procesů.   quiet - OS nevypisuje chyby i když při nastavování Linux atributů na disku nastaly. Proto opatrně.   supermount - Vlastnost v novějším jádrě MDK. Automaticky spravuje připojování / odpojování výměnných médií.

Vysvětlení standardních položek souboru "/etc/fstaf".

Jednotlivé sloupce parametrů jsou oddělovány mezerami a samotné parametry čárkami.

**/ V 1.sloupci jsou oddíly diskových jednotek ( zkráceně disky ) k připojení.
**/ Ve 2.sloupci je zapsána cesta - adresář kam se diskové oddíly připojí.
**/ Ve 3.sloupci je popsán typ souborového systému pro daný oddíl - disk. ( vfat = fat32, fat = fat16, iso9660 = CD, ext2/ext3 = základní / native / přirozený Linux souborový systém, swap = odkládací disk, auto = typ vybere system... ).
**/ Ve 4.sloupci je nastavení jak se disky mají připojit a jejich případné parametry ( například výše popsané "pomocné zástupné znaky" ). **/ V 5.sloupci - předposledním je číslo ( často 0 či 1 ) udávající, jak často je nutné daný oddíl zálohovat - pro potřebu příkazu "dump".
**/ V 6.sloupci - posledním je číslo ( často 0, 1 či 2 ) udávající, v jakém pořadí se budou oddíly při startu kontrolovat příkazem "fsck" ( 0 nekontroluje ).

Vysvětlení některých zvláštností souboru "/etc/fstaf".

**/ none /proc... - Připojí speciální souborový systém potřebný pro sledování činností jádra OS.
**/ none /dev/pts... - Připojí systém pro síťové terminály. Ty umožní vzdálený přístup k PC s Linuxem přes služby jako "rsh", "telnet", "rlogin", "ssh".
**/ none /mnt/cdrom supermount dev=/dev/scd0... - Připojí CD automaticky až po vložení média a pokusu o vstup na CD. Odpojí po vyjmutí média.
**/ none /mnt/floppy supermount dev=/dev/fd0... - Připojí disketu automaticky až po vložení média a pokusu o vstup na disketu. Odpojí po vyjmutí média.


B / RUČNÍ PŘIPOJENÍ

Vedle automatického připojení při startu je možné na již běžícím Linuxu připojit - přimontovat či odpojit - odmontovat další disky nebo jejich oddíly. Používají se k tomu ručně zadávané příkazy "mount" a "umount".

# Zpět na úvod této stránky.
Optimalizováno pro rozlišení 1024 x 768 pixelů a 32 bit barev v grafickém prostředí Linux a MS Windows.    
Linux software   # Webmaster  (c) 2004- JH     
Tyto stránky používají kaskádové styly CSS, JavaScript a rámy.   Pocitadlo Web4U.cz