JHlog-Weblog    Pravěk - někdy před rokem 1999

# Zpět na úvodní stránku JHlog       Aktualizace 30.5.2021

Jádro-věcí(1995-1983)   # Internet-BBS(1995-1983)  

K JÁDRU VĚCÍ    prožito 1995-1983


Počítač - poprvé // - Pořádný počítač - takzvaný sálový či někdy také mainframe - vážil mnoho metráků a zabíral několik místností - takzvaných sálů. Provozovaly ho velké fabriky, firmy a vojsko.. prostě bohaté silné společnosti.
  • Zařízení / HW - Hardware. Mnoho, mnoho skříní obsahujících přehršel tištěných spojů a relé, čteček děrných štítků a pásek, jehličkových a bubnových rychlotiskáren, monitorů, dálnopisů, terminálů, klávesnic, výměnných takzvaných winchester disků, magnetických pásek, disket.. ááá.. malá (větší) elektrárna..   :o)
  • Programy / SW - Software. Operační systém. Khihovny a překladače strojového kódu a programovacích jazyků. Programovací jazyky. Editory. A pozor, ještě nesmím zapomenout.. tuny tištěných manuálů.. né v češtině.. Programy se uchovávaly na discích / disketách / magnetických či papírových páskách / děrných štítcích..
  • Výkon - Zařízení zvládalo pracovat s programy a daty v Bytech / KiloBytech / MegaBytech a desítkách MegaBytů (to už bylo něco :o) většinou postupně sekvenčně / zasebou. Tudíž jedna akce / operace něčeho vytížila většinu celého zařízení.
  • Obsluha - Hlavní a pomocní programátoři, operátoři, technici. Prostě značně velká tlupa lidí - střídajících se o službu u počítače v nepřetržitém provozu. Chodily v bílých pláštích a tvářili se nadlidsky. Nadlidská musela být i snaha běžného člověka při pokusu se s touto tlupou na čemkoli domluvit.
    Úkolem obsluhy bylo počítač oživit, držet při životě a poskytovat jeho výkon běžným uživatelům. Občas docházelo k modernizacím. Často docházelo k poruchám, výpadkům, odstávkám, opravám a znovuoživením.
  • Uživatel - Zaměstnanec firmy, ve které sídlil takový počítač, případně jiný externí pracovník / vědec / učitel / student.. Za přísných podmínek byl puštěn k některému takzvanému terminálu (klávesnice + hloupá obrazovka píšící šedobílé / oranžové nebo zelené znaky), připojenému v budově firmy vlastnící počítač. Takový terminál byl umístěn v nějaké místnosti vždy mimo počítačový sál.
  • Zpracování dat - Uživatel dostal přidělený výpočetní / strojový čas. O ten musel předem žádat a byl mu přidělen obsluhou podle předem připraveného časového harmonogramu. Čas byl celkem krátký 1 či 2 hodiny né každý den. V této době šlo programovat / odlaďovat / překládat do strojového kódu počítače.. pořizovat / opravovat data nebo spustit kratičkou dávku. Všechno sekvenčně, pěkně popořádku.
    Programy se dokumentovaly vytištěním, ručně se v nich hledaly chyby a tužkou se dopisovaly úpravy. V době strojového času se toto rychle přepsalo do terminálu a překladem a spuštěním se kontrolovala správnost. Něco rychle najít, nebo se snadno vrátit zpátky.. prakticky nemožné.
    Náročnější úkoly / dávky / zpracování se předávaly "obsluze", která je spouštěla v nočních hodinách - opět v určité plánem vyhrazené době. Nó prostě paráda..

  • Počítač - podruhé // - Skutečnou pokrokovou záležitostí byla takzvaná Pracovní stanice - workstation. Šlo o skutečně přenositelnou jedinou bednu, která se vešla pod stůl (někdy i na stůl) a monochromatický / jednobarevný monitor a klávesnici. Workstation měl vlastní operační systém a potřebné editory, programy a překladače. Výsledek práce bylo možné uchovat na disketě nebo vytisknout, bylo-li na čem. Krása..

    Počítač - potřetí // - A objevil se zázrak - PC / Personal computer / osobní počítač. Barevný monitor, malá lehká skříňka, disketová jednotka, klávesnice, myš, možnost připojit malou tiskárnu. A první běžné programy na tabulky, texty, databáze.. Žádné překladače do strojového kódu a žádné dávkové zpracování, žádné děrné štítky a pásky. Pracovní paměť RAM 256-512 KiloByte (a někde i 1 MegaByte) a pevný / hard disk 10-20MegaByte, který uchová uložená data i po vypnutí elektriky. Prostě pecka, ze které přecházel zrak..

    Počítač - počtvrté // - V této době existovyla ještě celá řada šikovných počítačových přístrojů. Od programovatelných kalkulaček, přes české IQ150 a další již značně pokročilé mobilní stroje typu Sharp, Amiga, Commodore, Texas instruments.. napojitelné na televizor a jejich případné periferie - malé termo tiskárny, páskové či disketové jednotky..



    # Zpět na úvod této stránky.


    INTERNET - BBS    prožito 1995-1983


    Internet - NEBYL. Tedy vlastně byl, ale.. prostě Internet, takový, jak ho známe dnes neexistoval. V názvu jsem uvedl záhadnou zkratku BBS. Zde představuje "Bulletin Board System" - tedy takový systém elektronických nástěnek. Jde o předchůdce masového zpřístupnění Internetu.

    BBS - Elektronické nástěnky, rozdělené podle nějakých témat. Uživatelům umožnily předávání zpráv, zprostředkování diskuzí, poskytování různých informací, poskytování souborů a aplikací (freeware, public domain..) a podobně.. Později některé BBS umožnily přes jakéhosi klienta přístup i na vzácný drahý Internet.
  • BBS - Počítač (lze řici server) s běžícím speciálním programem čeká v samoobslužném režimu, až jej někdo zavolá. Poté poskytne své dostupné služby. BBS si mohl nainstalovat každý, kdo měl modem a přípojku k síti.
  • Připojení BBS - K počítači BBS byl připojen modem a pomocí něho napojená dostupná veřejná telefonní síť. Modemů - linek do telefonní sítě - mohlo být více. Když některý z modemů BBS nebyl právě užíván / obsazen, pustil na BBS nového uživatele, který o to žádal. V případě obsazení všech modemů musel uživatel pokus kontaktovat tuto BBS zopakovat později.
  • Komunikace s BBS - Trvala. Většina bodů užívala vytáčená spojení, takže rychlost se v počátcích pohybovala v rozmezí 1200bit/s - 4800bit/s. Na počítači s BBS běžel takový BBS server a na počítači uživatele musel běžet odpovídající terminál. Takže zjednodušeně řečeno architektura Server / Terminál. Veškerá aktivita tudíž probíhala na počítači BBS. Nastavit některý modem pomocí AT příkazů a sladit jeho používání s potřebným terminálem pro danou BBS na počítači uživatele bývalo určité počítačové umění.
  • DownLoad / UpLoad - Nejčastější činností uživatele bylo stahování na BBS umístěných aplikací. Často se užívaly i diskuzní skupiny / okruhy. Uživatel se registroval do nějakého okruhu a diskutoval tam svůj problém.
  • Shrnuto - V této době si skutečný Internet postupně získával místo na slunci. S příchodem kvalitnější a dostupnější technologie v oblasti komunikace a internetových protokolů se trvale zabydlel v našem počítačovém světě. Dá se říci, že v počátcích mu alespoň částečně prošlapávaly cestičku tehdy značně dostupnější a velice oblíbené počítačové stanice BBS.   :o)


    # Zpět na úvod této stránky.
    Optimalizováno pro rozlišení 1024 x 768 pixelů a 32 bit barev v grafickém prostředí Linux a MS Windows.    
    Linux software   # Webmaster  (c) 2004- JH     
    Tyto stránky používají kaskádové styly CSS, JavaScript a rámy.   Pocitadlo Web4U.cz